Армения и Грузия
Армения и Грузия – различното изживяване!
цена 2560 лв
Очаква ни Кавказ – величествената загадъчна планина на Прометей. Земя, обвеяна с легенди. Земя, осеяна с безброй свидетелства за многовековна история. Земя, попила кръвта на горди и гостоприемни планинци, готови да ни разкрият сърцето си. Армения и Грузия – две познати и не толкова държави, два близки и все пак различни народа, отворили порти към древни култури и динамиката на съвременния свят и готови да ги споделят. Да повдигнем завесата заедно !
ДЕН 1 / 28.04
Полет София – Варшава – Тбилиси
28APR SOF WAW 1420 1520 София – Варшава
28APR WAW TBS 2215 0355+1 Варшава-Тбилиси
ДЕН 2 / 29.04
Пристигане в Тбилиси. Настаняване. Закуска. Туристическа обиколка на града – историческия център: районът Шардени, Смокиновата долина, Тифлиските серни бани (Тифлис е името на града до 1936г), моста на мира…. .Свободно време. Вечеря. Вечерна разходка . Нощувка.

Серните бани, старият град и крепостта Нарикала
Създаден в средата на V век, обявен за столица от Давид Строителя в средата на дванадесетото столетие, познал нашествията на перси, араби, селджуци, руснаци – и днес Тбилиси впечатлява с красота и величие. Гордо се извисява над града крепостта Нарикала /изкачване с лифт/, от хълма с Метехския храм наблюдава поданиците си и приветства гостите на Грузия легендарният цар Вахтанг Горгасали, часовникът на старата градска кула отмерва времето….Очарователните малки улички крият неподозирани тайни и съкровища като най-древната постройка в града-църквата Анчисхати от ІV век, величественния храм «Св. Троица» – един от най-големите в православния свят, знаменитите серни минерални бани. За най-старата от тях – Ираклиевата още през ХVІ век спорят грузинските князе и руското царско семейство, на тях се възхищават Пушкин и Александър Дюма (баща), тук се случвали най-важните събития в живота на жителите на града…

Моста на дружбата над река Кура
ДЕН 3 / 30.04
Закуска. Отпътуване за Ереван./270 км. Обзорна обиколка на арменската столица: каскадния комплекс – система от пет тераси, стъпаловидни преходи, водни каскади и цветни лехи с 50-метровия монумент на върха, свързващ централната и северната части на града; площад „Република“, прекрасната сграда на Операта, Северният булевард; посещение на сувенирния център Вернисаж; посещение на конячен завод с дегустация на няколко вида коняк. Вечеря в национален ресторант с програма.. Нощувка.

Коняк Арарат
Арменската столица е град на 2800 години. И макар не винаги да е бил столица, през всичките години Ербуни – Ереван е в сърцето на всеки арменец. Розовият град – заради сградите от розов туф, придаващи особено сияние… Зеленият град – заради многото паркове и градини… Сърцето на Армения.
ДЕН 4 / 1.05

Манастир – Нораванк
Закуска. Отпътуване към град Горис. По пътя посещение на манастира Хор Вирап; посещение на средновековния манастир Нораванк; посещение на пещерния град Хнзореск. Вечеря и нощувка в Горис – малко красиво градче с прекрасна природа.
Планината Арарат е свещена за арменците. Днес тя е на територията на съседна Турция. Но може да се види най-добре от манастира Хор Вирап ( „дълбок затвор“)–свято място не само защото е в подножието на библейското плато, където според преданието спрял Ноевият ковчег, а и защото тук е началото на християнска Армения. Още може да се види подземния затвор, където цар Трцет III държал в плен Св. Григорий Просветител чак докато повярвал в неговия Бог. И така през 301 година Армения става първата страна, приела християнството като официална религия. А над мястото на някогашния затвор,където през V век бил построен малък параклис, през 642 година вече се издигал манастир, дълги години служил като главен духовен център и резиденция на Католикоса.

Люлеещ се мост
И още един манастир – Нораванк /Новият манастир. Седем столетия ни делят от създаването му и красивата легенда за построяването на главния храм: влюбила се в младия архитект Момик дъщерята на цар Орбелян, а той обещал, че ще благослови любовта им, ако за три години момъкът построи най-прекрасния храм на земята. Когато черквата била завършена, младият майстор седнал на купола да се порадва на красивата природа, унесен в мечти за щастливото бъдеще с прекрасната си възлюбена. Така и не усетил, кога зад него се приближил нает от царя слуга и го блъснал на земята. Опитал да се задържи за един огромен камък, но той паднал заедно с него и станал надгробният му паметник. Какво се случило с девойката историята мълчи – но гробът на младия архитект до днес напомня за таланта му и построеното от него в името на любовта.

Най-дългата двойна въжена линия
На склоновете на дълбока клисура на 1580м.н.в е пещерният град Хнзореск. Никой не знае кога и как се заселват тук първите хора, как са превърнали естествените пещери в домове и защо никой никога не е успял да превземе селището с поетичното име Ябълков град. Тук е погребан народният герой Мхитар Спарапет, защитник от персийски и турски нападения, тук са и руините на два средновековни храма, а от 2012 година мъртвия град и днешното село са свързани с висящ мост –най-новата местна гордост и забележителност.
ДЕН 5 / 2.05
Закуска. Отпътуване за Ереван. По пътя посещение на манастира Татев с най-дългата двойна лифтова линия в света; каменната гора Зорац Карер. Фотопауза при най-високия водопад в Армения Шаки. Вечеря в Ереван с дегустация на най-вкусните сърми в Армения.Нощувка.

Манастира Татев
Първа спирка – едно от най-красивите места в Армения. И най – духовните. Защото построения през IV век на местото на езическо светилище манастир Татев още след 848 година е училище, а през XIV– XVвв и средновековен университет, чиито възпитаници – монаси разнасят знанието по цялата арменска земя. На ръба на високо плато на р. Воротан оцелява след многобройни вражески нападения и разрушения, възстановява се след катастрофални земетресения…. И предлага най-необичайният и вълнуващ начин да се стигне до него – с вписаният в Книгата на Гинес почти 6 километров лифт, наречен „Крилете на Татев“, само за 12 минути.

Уплипцихе
Наричат каменната гора Зорац Карер (Караундж) арменският Стоунхендж. Древната обсерватория крие много тайни, които бавно и постепенно разкрива на съвременния човек. „Говорещите камъни“ или „Камъните-воини“ на мегалитния комплекс са уникално място, а потапяйки се в мистиката на древни ритуали може би наистина ще си тръгнете от там по-богати, по-здрави, по-щастливи….
Пленителен е най-високият водопад в Армения Шаки. А името на коя красива девойка носи и защо ще разберем, любувайки се на чистите планински води.
ДЕН 6 / 3.05.
Закуска. Отпътуване за Ереван – по пътя посещение на Амбердската крепост, планината Арагац и езерото Кари (3190мм.р.), Паметника на арменската азбука , манастира Сагмосаванк и устието на река Касах. Вечеря. Нощувка.

Езерото Кари
Арменската митология разказва за двете сестри Арарат и Арагац, които много се обичали, но веднъж се скарали така жестоко, че били прокълнати да останат разделени навеки. Великият Григорий Просветител е погребан близо до Арарат, но именно на Арагац се изкачвал да се моли за арменския народ. И когато това ставало нощем, от небето се спускало неугасващо кандило. Казват, свети и до днес, но го виждат само посветените… Дали ще го видим?
Арагац е най-високият в Армения планински масив с четири върха, най-високият от които е 4090м. Между тях се намира вулканичен кратер, дълбок 350м., преобразуван в ледников циркус. А на един от склоновете на височина 3190м. е красивото езеро Кари .
Историко-културният резерват „Амбердска крепост“ се намира на южния склон на Арагац на височина 2300м. над красива долина над реките Аркашан и Амберд.. „Ампери берд“ – „крепостта в облаците“ отдалече грабва вниманието с кулитена фона на планината.. Княз Ваграм получава построената през VII век крепост като дар за заслуги пред родината, и преди да я продаде на князете Багратуни, построява храм, превръща крепостта в град, който съществува до ХIII век, когато отначало заради селджукските нападения през XI век обезлюдява, а по-късно, през 1236г. е окончателно изоставен. От крепостта към долината водят много тайни тунели, някои от които са запазени и до днес. Проследени са и 4 км от водопроводната мрежа на Амбердския замък, запазена е част от банята. Тук до стените на крепостта се е приютила единствената действаща черква на територията на национален резерват. Построена е през 1026г. по заповед на княз Ваграм, както е отбелязано на един от камъните в храма, по-късно става резиденция на епископа. След 1949г почти 50 години черквата се възстановява, но става действаща едва през 2017г.

Паметника на арменските букви
И друго свято място в района – манастирът Сагмосаванк, разположен над високата долина на река Касах. Построената през 1215г. черква Сион, както и издигнатият година по-късно храм „Св.Карпет“ в съседния манастир Ованаванк, са основани от Айраратския княз Ваче Вачутян, типични за арменската храмова архитектура от XIII век. Малко по-късно е осветена и черквата „Св.Богородица“, изградени са библиотека и други манастирски постройки. Имало е и защитна каменна стена, която не е оцеляла до наши дни.
През 405 година бившият духовник от арменския царски двор Месроб Машдоц приспособява към новите условия (приетото през 301г. християнство ) старата арменска азбука. Близо до село Арташаван е Мемориалът на буквите – комплексът включва паметници на великите арменски будители и 39 гигантски букви, създадени през 2005г. по повод 1600- годишния юбилей на арменското а-б-в…
И за да не се забравя колко е важна за арменците годината 301 – уникален кръст с височина 33м. и направен от 1720 по-малки кръстове до 2021г всяка година добавя още по един към многото – за да е жива паметта за последователите на Спасителя.
ДЕН 7 / 4.05
Закуска. Посещение на манастира Герхард (ЮНЕСКО); посещение на единствения езически гръко-римски храм в региона Гарни Паган; каньонът на р. Азат – симфонията на камъните. Гала вечеря и нощувка в Ереван.
Герхардския манастир неслучайно е едно от най-посещаваните места в Армения. Може би защото е създаден е в поречието на р. Гохт от самия Св.Григорий Просветител през IV век. Може би заради способността му да оцелява и се възражда цели 16 века. Или пък заради уникалната архитектура на запазените пещерни храмове, вкопани в скалите, откъдето идва най-старото му име „Айриванк“ , т.е. „пещерен манастир“, както и по-новите средновековни сгради. Като добавим и копието на Лонгин, донесено тук от Св.Тадей, с което е прободен Спасителя и заради което днес наричат манастира „Герхардванк“ – т.е. „манастирът на острието“, а и още много други реликви – няма как да го пропуснем.

Езическият храм в Гарни
Край с. Гарни е единственият изцяло запазен езически храм в класически гръко-римски стил с йонийски колони на Кавказ след приемането на християнството. Като по чудо оцелял през вековете е символът на предхристиянска Армения, посветен на слънчевия бог Хелиос -персийския Мхер и по-късно Митра, впечатляващ с размерите и великолепието си.

Каменната симфония
И прекрасната каменната симфония – така наричат редицата скали, напомнящи шестоъгълни тръби на орган. Сякаш невидима човешка ръка е сътворила това природно чудо. Все там, на брега на р. Азат, близо до храма Гарни…
ДЕН 8 / 5. 05
Закуска. Отпътуване за Тбилиси. По пътя посещение на езерото Севан. Преминаване през Националния парк Дилижан, разходка по улицата на занаятите в старата част на градчето Дилижан. Манастирът Агарцин. Вечеря с шоу програма в Тбилиси. Нощувка.

Манастира Агарцин
Севан е най-голямото сладководно езеро в Кавказкия регион на 1900м.н.в. Древният народ урарту го нарича „суния“, т.е. „езеро“, по-късно трансформирано в Севан. Душата на Армения.
Наричат Националния парк Дилижан Арменската Швейцария – красиво е като в планинска приказка. А градчето Дилижан е връзката между старото и новото време и очарова със старинната архитектура, вкусната храна, с присъствието на многобройни художници, артисти, писатели…. Незабравимо място!

Езерото Севан
И още една светиня – тайнствено място потънало в зеленина. Легендата разказва, че когато през Х век тук дошли първите монаси, видели високо в небето игра на орлите, приели го като знак и основали манастира, който нарекли Агарцин ( „игра на орлите“) За три столетия тук изградили три храма, тук е и гробницата на знаменитите грузински князе Багратиони….А в края на клисурата едно огромно орехово дърво, връстник на обителта, пази манастира за вечни времена.
ДЕН 9 / 6.05
Закуска. Отпътуване към Казбеги по знаменития военно-грузински път. Посещение на Ананури (XIV – XVIII вв.)/ ЮНЕСКО/ (65км) . Фотопауза при най-известния зимен курорт Гудаури/55км. и Арката на дружбата. Посещение на Степанцминда и Троицкия манастир Гергети Връщане в Тбилиси. Вечеря с дегустация на няколко вида хинкали. Нощувка.

Казбег
Военно –грузинският път е връзката между Грузия и Русия през Северна Осетия по Кавказкия хребет. Името му се превежда от осетински като „Небесната клисура“ и вече три столетия 208 км не просто свързват кавказките народи. От тук са минавали много знаменитости, възхищавали се на изумителните природни гледки и на гения на хората, прокарали през планината един от най-красивите пътища, отмаряли на Кръстовия проход… Припомняли си страшното срутване на огромна маса лед през 1832 година, гледайки Ермоловския камък, припомняли си стихове на Пушкин и Лермонтов…
Спирали при Ананури – важна отбранителна крепост-замък, защитавала Тбилиси откъм Дарялското дефиле в продължение на повече от 400 години и охранявала прохода през Кавказкия хребет към Русия по пътя на коприната. Седалище на грузинските еристави (князе), родово имение с военно укрепление и построен през 1689г храм „Успение Богородично“ – един от най-добрите образци на грузинската архитектура от епохата на късния феодализъм – и прекрасен изглед към Жинвалския язовир. И мястото, където се срещат водите на Бяла и Черна Арагва, но не се смесват – още една шега на майката природа

Храм Света Троица
Напред към Гудаури – тук, в подножието на Кръстовия проход, спирали уморените пътници. Днес някогашното селце се е разрастнало и разделило на Горно, Долно и Ново Гидаури , по-близо или по-далеч от 6-те лифта. Но все така зашеметяващ е изгледа към долината, , често описван в литературата. Тук Лермонтов чува историята на героя на нашето време Печорин, тук пише стихове, посветени на планината „Славно място е тази долина, скали, увенчани с чинари…“ Тук се раждат и строфите на Пушкин:
„Кавказ е под мене, сам във висините,
Стоя над снеговете накрай стръмнините…“
И още една панорамна площадка – Арката „Дружба между народите“ Защо се казва така ли? Ами ще разберете.

Манастира Джвари
И така до Степанцминда (старо име Казбеги) – само на 12 км от границата с Русия. Предлага прекрасна гледка към Казбек / „ледения връх“, 5034 м.н.р./ , най-високият връх в Европа. А манастирът „Св.Троица“ в подножието му в Гергети е един от най-високо разположените –на 2170м.н.р. И до него ще се изкачим с джипове 4х4х.
ДЕН 10 / 7.05
Закуска. Отпътуване за старата столица Мцхета, посещение на храмовете Джвари (VI век) и Светицховели ( XI век), ЮНЕСКО. Отпътуване за Гори – родния град на Сталин. Посещение на пещерния град Уплисцихе /ЮНЕСКО. Отпътуване за Кутаиси –вечерна разходка. Вечеря. Нощувка.
Само на 20 км западно от Тбилиси е най-старият грузински град Мцхета. И най-святото място за всеки грузинец.
Там, дето край отвесен рът
като сестри след дълъг път
прегърнати и днес шумят
Арагва и Кура, в див кът
стоеше манастир…..
Така великият Лермонтов започва знаменитата си поема „Мцири“. Манастирът, вдъхновил поета, е Джвари (,кръст“), построен в зората на християнството в Грузия там, където Света Нино Кападокийска издига дървен кръст. Едно от местата за поклонение не само на грузинците.
Другото е само на няколко километра – Светицховели („животворящият стълб“). Това е катедралният храм, съхраняващ свещения хитон, с който е бил погребан Исус. Началото му е в V век и е свързано с великият владетел Вахтанг Горгасали, днес посреща многогбройните си посетители във вида си от XI столетие. А хитонът не е единствената реликва……
Гори е едно от най-старите селища в страната, но е по-известно като родния град на Сталин. Посреща ни с внушителен паметник на вожда и въпреки превратностите на времето под стъклен похлупак е запазена малката къщурка – роден дом на Йосиф Джугашвили . Редом е огромната сграда, посветена на неговата дейност и събрала подаръците, получени от Йосиф Висарионович. Включително и от България. А за желаещите да се докоснат по-отблизо до толкова спорната днес фигура – личният вагон на Сталин, същият, с който пътува до Техеран, Ялта, Потсдам… В центъра на града се извисява огромен, подобен на кораб хълм. И върху него гордо се издигат стените на крепостта Горисцихе, които времето и голямото земетресение през 1920 година не са успели да разрушат.
12 километра ни делят от едно от най-интересните места в Грузия Уплисцихе, скрито от околния свят от планината и река Кура. Град на 3 000 години, изоставен едва през XIX век. Изсечен във вулканичните скали на Кварнакския хребет подобно на набатейската Петра, древна култура, близка до хетската и урарту. Езическата духовна столица, до последно съпротивлявала се на християнските мисионери. И запазила спомена за легендарния си създател Уплос – праправнук на Ной. А може би това е „Божията крепост“ – от грузинското „Упали“ („Бог“)? От някогашните над 700 пещери днес са оцелели едва около 150, а от IV век нататък селището става добре оформен градски център с елинистичен театър, аптека, водопровод, водохранилище, многобройни тайни тунели, запазена до днес пещера –тронна зала… Е, има и християнска черква – на местото на езически храм през Х век е издигната „Уплиссула“ – „Душата на Бога“. Може би именно тук през XIII век се е венчала знаменитата грузинска царица Тамара….Така казват.
И още един впечатляващ грузински град – Имеретинската столица Кутаиси. Но за него – на следващия ден.
ДЕН 11 / 8.05
Закуска. Отпътуване към резервата Сатаплия – посещение на едноименната карстова пещера, разходка в колхидската гора с реликтни и ендемични растения, фотопауза от стъклена площадка; посещение на манастирите Гелати и Моцамета , посещение на Катедралата Баграти. Вечеря и нощувка в Кутаиси.

Уплипцихе
И така – Кутаиси. Построен е на двата бряга на една от най-големите реки в Грузия, свързани с красиви мостове. Името му означава „каменен“ – такъв е бил в древността, когато каменните му постройки били издигнати само на десия бряг на Риони. Тогава вярвали, че тази река разделя Европа от Азия и тук се срещат двата континента – името Риони на латински означава „среща“. А Кутаиси е градът на месец май и розите. Втори по-големина в Грузия със своите 150 хиляди жители. Град, за който се споменава от VI век преди Христа и на който византийският историк и писател Прокопий Кесарийски дванадесет столетия по-късно посвещава множество страници. Защото това е столицата на колхите – така наричали някога грузинците, а Колхида е пазела Затното руно. Столица и на Абхазкото царство от VIII до XIII век. И днес е столица – на провинция Имеретия. Исторически център на грузинската просвета и духовност и динамичен съвременен град. От 2012 до 2018г. тук е преместен Парламентът на Грузия – днес модерната футуристична сграда е дом за няколко институции.
ЮНЕСКО не остава безразлична към културно-историческото наследство на Кутаиси. Под защитата на организацията до 2017г. бяха руините на Багратската катедрала – една от най-значимите черкви в страната. Издигната е от Баграт III като главен храм на обединеното грузинско царство още през 1003г. и посветена на Св.Успение Богородично, пищно украсена с каменни резби и великолепни мозайки. Век по-късно тук е коронясан Свети цар Давид Строителят от династията на Багратионите, най-великият и успешен владетел в грузинската история. Само че времето и набезите на многобройни врагове разрушават храма и през 2012 година започва неговото възстановяване. Заради нарушенията в автентичността на катедралата тя е премахната от списъка на ЮНЕСКО през 2017г., но там остава величественият манастир Гелати, отдалечен само на няколко километра. Основател на Гелати е самият Давид Строител, който е не само блестящ стратег и воин, но и провежда редица реформи, основоположник на училища и школи, а най-важната е близо до родния му Кутаиси – Гелатската академия. Едно от най-популярните места за поклонение –тук е и погребан Свети цар Давид Строител. А през XVIII век към комплекса се добавят още две черкви : „Св.Георги“ и „Св.Николай“ , както и триетажна камбанария. Изключителни са стенописите в главния храм от XII до XVIII век – тук могат да се видят и великолепни портретни изображения на грузински владетели.

Манастира Баграти
А манастирът Моцамета е посветен на Св.Св. Давид и Константин – канонизираните още в ранното средновековие братя-благородници Давид и Константин Аргвати, организирали и оглавили въстание срещу арабите през VIII век. Когато попадат в плен, те са жестоко измъчвани и убити, защото отказват да приемат исляма. Според легендата труповете им били хвърлени в река Цкаптицели, която почервеняла от кръвта им (името и означава „червена вода“). Когато местните хора намират телата им, чуват Божия глас, който им заповядва да тръгнат на изток и да спрат, когато изгрее слънцето. Това се случило при останките на древен християнски храм, където те били погребани и около гроба им бил създаден манастирът Моцамета -„место на мъчениците“.

Пещетата Сатаплия
Имеретия е не само храмове и манастири. И преди да се впуснем в дебрите на историята ще се насладим на природния резерват Сатаплия, горд с карстовите пещери , една от които ще посетим. Ще се разходим из колхидската гора за да видим растения от времето на Сътворението и такива, които се срещат само тук, ще видим следи от динозаври и ще се възхитим на красотата на Кавказ от стъклената наблюдателна площадка на връх Сатапли –най-високата точка на резервата.
ДЕН 12 / 9 .05
Закуска. Отпътуване към Източна Грузия – район Кахетия, лозята и виното…, Посещение на винарна КТВ/ Кахетинско традиционно винарство/, Бодбе, Сигнахи, манастирът Квелацминда. Вечеря във винена къща Бадри. Нощувка в Тбилиси.

Сигнахи – градът на любовта
Един ден, посветен на виното и грузинските традиции. Първа спирка – винарски комплекс и първа среща с местните винарски и кулинарни традици.
Бодбе е едно от светите места в Грузия, където приключва земния си път света Нино. И където от шестото столетие насам се пазят нейните мощи в манастирския храм, построен в днешния си вид през IXвек. Място за поклонение и размисъл…
Наричат Сигнахи „града на любовта“ . Защо ли? Ами тук е мястото, където можеш да сключиш брак без предварителни заявки и без всякакви условности 24 часа 7 дни в седмицата. Малкото градче бързо се превръща във важен туристически център – на трето място е в Грузия по абсолютен брой хотели.

Манастирът Бодбе
Мъжкият манастир Квелацминда /«Вси светии»/ ще ви запознае с грузинската храмова архитектура от VIII – IХ вв. Една от най-популярните светини на Кахетия.
И след изпълнения с емоции ден една прекрасна вечеря с гостоприемните стопани на винарска изба „Бадри“ с чача, вино, много тостове и великолепното изпълнение на трио „Кахетия“
Не казваме „Сбогом“, а „Довиждане до следващия път“!
ДЕН 13 / 10.05.
Трансфер до летище Тбилиси. Ранен полет Тбилиси – Варшава – София.
10MAY TBS WAW 0455 0640 Тбилиси – Варшава
10MAY WAW SOF 1030 1330 Варшава – София
Националната валута на Армения е драм: 1 лв = 284 драма 500 драма=0,90€ = 1$
Националната валута на Грузия е лари: 1 лари = 0, 6 лв 3 лари =1 €
Цена на туристически пакет на човек в двойна стая: 2560 лв.
Цената включва:
– самолетен билет София – Варшава – Тбилиси – Варшава – София
– 12 нощувки, в хотели 3*** / 5 в Тбилиси, 2 в Кутаиси, 1 в Горис, 4 в Ереван; 12 закуски, 12 вечери
( 2 от които в национални ресторанти с богато меню и жива музика ); дегустации във винарска изба и конячен завод.
– богата екскурзионна програма с местен екскурзовод на руски език и платени музейни такси;
– лифт до крепостта Нарикала и въжената линия до манастира Татев;
– джип 4х4 до «Симфонията на камъните» и Гергети – манастира «Св. Троица»
– водач/ преводач от фирмата
– 1 бутилка вода на ден
– Безплатен WiFi
– застраховка «Помощ при пътуване» с покритие 10 000 евро вкл.и за COVID- 19. Туристи над 65г.доплащат 30лв.
Цената на екскурзията не включва:
- Алкохолни напитки, различни от дегустации
- Обяди
- Единично настаняване срещу допълнителна такса от 140 евро
Препоръчаме допълнителна застраховка «Отмяна на пътуването» в «Мондиал Асистанс».
Внимание!
Пътува се със задграничен паспорт с валидност 6 месеца преди пътуването.
Деца до 18години, пътуващи самостоятелно или с единия родител пътуват с нотариално заверено пълномощно-съгласие на родителите (оригинал и копие). Ако родителите са с различни фамилии е нужен Акт за раждане (оригинал и копие)
Вашият коментар